Меню Закрити

Зразок повстанської “вишивки”

Kiraly 43м

Глянувши сьогодні у соцмережі, вщерть заповнені зображеннями до Дня вишиванки, виникло бажання написати про щось особливе. Поїзд “Асоціації” зупинився на станції “Приватний військовий музей “Штурм” у Львові. https://www.facebook.com/groups/524957478381916 .

Об’єкт конкретний. Мова йде про пістолет-кулемет Кірай 43м угорського виробництва. Ця модель, яку фахівці відносять до класу автоматичних карабінів, рідкісна сама по собі. Кількість випущених одиниць обох модифікацій 1939 та 1943 років не перевищує 8 тисяч. Однак примірник з колекції власника музею Володимира Правосудова – унікальний.

Реалії діяльності УПА та підпілля ОУН вимагали від її учасників використання будь-якого доступного озброєння, незалежно від походження. Так, в ролі трофею чи при обміні, до рук невідомого повстанця потрапив наш Кірай. І не тільки потрапив, а й отримав оздоблення – “вишивку” по всій дерев’яній поверхні. Бункерний декор робить цей експонат безцінним!

Про вдалість асоціації судити Вам, а тим, хто зацікавився моделлю, маленька порада. Шукати слід “Кіралі”, бо так пишеться прізвище автора, угорського конструктора Paul-a Kiraly. Так його переносять на кирилицю, не переймаючись вимовою. Зі святом!

Підготував Володимир Муравський