Меню Закрити

Ще не кросворд, але вже близько

Шукаючи потрібну інформацію, на очі трапляються різні цікавинки. Так було і вчорашнього вечора. Поруч з газетною рубрикою «Праця і забава» упорядники бібліографічного покажчика в квадратних дужках зазначили «Кросворд». Зір автоматично фокусується. Рік видання 1909. Звичайно, що я не знаю історію цієї розваги, але дата в будь-якому випадку інтригує. Надто рано.

Кілька хвилин пошуку в неті. Дядько Ґуґл каже, що на звання батьківщини кросвордів претендує кілька країн, кожна з яких має свою, інколи доволі цікаву, версію. Проте, першість тримає творіння журналіста Артура Винна, опубліковане в американській газеті «New York World» 21 грудня 1913 року. Отже, наша знахідка старіша.

Схема кросворду Артура Винна 1913 року

В подібних випадках інформація заноситься до бази і перевіряється при нагоді. Але не цього разу. Причина – дата публікації. 20 січня! Є привід навідати бібліотеку.

Настрій – мегапозитив. Дурневі багато не треба. Але розум каже стишитись. Мовляв, «все як завжди, гарна вивіска, а за нею велике Нічого!»

Необхідні процедури – каталог, читальний зал, замовлення. Ось воно – “Письмо з Просвіти”. Розум був майже правий. Щоправда, нічим це не назвеш. Гра і, як видно з наступних номерів, досить популярна. Однак не кросворд. У звичному розумінні. На фото замальовано надто очевидну підказку. Для нас це завдання не легке. Мова змінилась. Охочим вирішити відповім у коментарях.

Гра з видання “Письмо з Просвіти” за 20 січня 1909 року

Розчарованим обіцяємо справжню насолоду. В колекції є кілька міжвоєнних класичних кросвордів. І це не просто ігри. Це до певної міри мистецькі твори, які оформляли знані в той час майстри. А чи прийшов їх публічний час, покаже реакція на цей допис.

З повагою, Володимир Муравський