Меню Закрити

Наші гноми Волта Діснея

21 грудня 1937 року, в одному з найвідоміших кінопалаців Голівуду – «Carthay Circle Theatre» у Лос-Анджелесі (зараз не існує), відбулася прем’єра першої в історії кіно повнометражної анімаційної стрічки «Білосніжка та сім гномів».

Заради реалізації свого першого художнього фільму Волт Дісней ризикнув усім, заклавши в банк навіть власний будинок. Від сценарію до першого показу пройшло три роки і було витрачено шалену на той час суму – майже півтора мільйони доларів.

Здійснення такого масштабного проекту вимагало зусиль найкращих спеціалістів різних галузей. До кола фахівців, що працювали над стрічкою належав і син українських емігрантів Володимир Титла.

Володимир Титла під час роботи над стрічкою “Фантазія”. 1940 р.
Фото – https://twitter.com/mccrabb_will

Маловідомий у той час художник народився у місті Йонкерсі, штат Нью-Йорк, у родині переселенців з Тернопільщини. На момент переїзду в Голівуд, Володимир (Білл) Титла вже мав досвід роботи у мультиплікації, зокрема у відомій студії «Парамаунт».

Потрапивши в компанію «Волт Дісней», Титла окрім дрібніших проектів, був залучений до роботи над казкою братів Ґрімм.

Одним з найскладніших завдань стрічки було передати характери гномів. Тоді коли Білосніжку малювали, відтворюючи на папері рухи реальної актриси, міміку гномів треба було створювати з нічого, кривляючись у дзеркало.

Реакція гномів на пропозицію помитися

Образи Мудрика, Сонька, Тихоні, Роззяви, Апчхика та Веселуна індивідуальні, але талант Володимира Титли найбільше проявився в постаті Буркотуна. Сцена, коли Білосніжка цілує цього ненависника жіноцтва була особливо відзначена критикою.

Апчхик і Буркотун

Вручення кінопремії «Оскар» 1938 року було особливим. Окрім статуетки звичного розміру було зроблено ще сім маленьких. Це було визнання. В тому числі й українця Володимира Титли.

Далі в житті аніматора були такі знакові фільми як «Піноккіо» і «Дамбо», але це вже інша історія…

Підготував Володимир Муравський