Меню Закрити

Мощовик Гетьмана Мазепи

25 жовтня 1937 року на шпальтах львівської газети «Діло» було надруковано невеличкий допис «Клейнод Мазепи», підписаний криптонімом Р. С. С. У повідомленні описано багато оздоблений емаллю золотий медальйон з ініціалами гетьмана. «Нагрудник цей подарував гетьман перед своєю смертю наслідникові – Орликові… Родина Орликів у тяжкій скруті продала цей клейнод мабуть у Кракові, де й закупив його один із колекціонерів з України. В родині цього колекціонера переховується ця пам’ятка».

Мощовик Гетьмана Івана Мазепи (фото – Вікіпедія)

Автором газетної публікації був відомий мовознавець, громадсько-політичний діяч, професор Варшавського університету Роман Смаль-Стоцький. Власне, він викупив коштовність Івана Мазепи, визнану спеціалістами мощовиком, і подарував уряду Української Народної Республіки в екзилі. Згідно документів, за дев’ять днів до появи статті, 14 жовтня, клейнод, з доробленим у варшавській ювелірній фірмі ланцюгом, був визнаний рішенням уряду УНР Знаком гідності Голови Української Держави.

Знак гідності Голови Української Держави (фото – Вікіпедія)

У 1992 році, останній Президент УНР в екзилі Микола Плав’юк передав державні регалії УНР, а з ними і Знак гідності, першому Президенту України Леоніду Кравчуку.

В Україні кілька разів підіймалося питання про статус цієї пам’ятки і можливість її використання в церемонії інавгурації Президента України. Однак чи то постать Івана Мазепи, чи то ініціали Симона Петлюри, відтворені на ланцюзі, чи інші світоглядні, а може і практичні причини, завадили цьому. Було створено новий Знак Президента України.

Знак Президента України

З 1994 року реліквія зберігалася в Орденській коморі Адміністрації Президента. На жаль, не було можливості перевірити її сучасне місце знаходження. А раптом останніми роками Клейнод Івана Мазепи став частиною якоїсь музейної експозиції.

Підготував Володимир Муравський