Меню Закрити

Медаль князя Острозького

26 листопада 1898 року під час ремонту на хорах Успенського собору Києво-Печерської Лаври було віднайдено скарб. У замурованій ніші побіч вівтаря святителя Феодосія виявили чотири посудини з олова та бочку, імовірно, стародавню борть (вулик), в яких було 6184 та 9895 золотих і срібних монет та окремих виробів. Загальна вага знахідки становила 27 кг 253 г золота і близько 273 кг срібла. Знахідка сама по собі вагома.

Однак, серед цієї купи коштовностей було знайдено предмет, який регулярно зустрічається в популярній історичній літературі і, зокрема, у шкільних підручниках з історії. Мова йде про медаль князя Костянтина Василя Острозького – українського магната, засновника Острозької академії. Цей артефакт унікальний як пам’ятка медальєрства епохи відродження в Україні й існує в одному примірнику.

Аверс медалі з портретом князя Костянтина Василя Острозького

Історія медалі туманна. Не відомо ані автора, ані точної дати її виготовлення. Портрет князя зображує чоловіка у похилому віці. Імовірно медаль зроблено незадовго до смерті Костянтина Острозького у 1608 році або замовлена сином, князем Янушем Острозьким після смерті батька. Дехто з науковців ототожнює пам’ятку з посмертною маскою батька, яку носив з собою князь Януш.

Реверс медалі з гербом князя Костянтина Василя Острозького

На лицевій стороні виконано напис латинською мовою, який перекладається так: «Костянтин Костянтинович, Божою ласкою князь Острозький, воєвода Київський, маршалок землі Волинської, староста Володимирський». Напис на звороті: «Ось як невинний (або громоголосий) голос веде своїх на небо».

Через рік, у 1899 році, згідно з рішенням Синоду Православної російської церкви скарб було продано Ермітажу за 65 тисяч рублів. Сторгувались за недорого. Попри спроби і навіть домовленості про повернення реліквії в Україну, медаль досі залишається окрасою відділу нумізматики петербурзького музею.