Меню Закрити

Інваліди УГА: карта

Українське товариство допомоги інвалідам

Програна українсько-польська війна 1918-1919 рр. та міжнародне визнання західних областей України частиною Польської республіки, поставило перед громадським сектором Галичини нові завдання. Окрім звичної ще з австрійського часу, розбудови культурно-освітніх закладів, шкільництва, економічних інституцій додалися нові, досі не знані напрямки. До них належала також опіка над військовими, що отримали непоправні фізичні ушкодження. Нова влада з радістю б ліквідувала подібні ініціативи, але заборонити їх прямо не посміла.

Люди в той час були зайняті. Словесною еквілібристикою займалися в рази менше. Їм у голові ще не стріляли думки про емоційне навантаження терміну “інвалід”. Тому й організація, що вирішувала ці проблеми, без жодних мук совісті, мала назву “Українське товариство допомоги інвалідам”, скорочено УКТОДІ.

Сучасні громадські діячі можуть здивуватися, але товариство було єдиною організацією цього профілю. Не десять, не п’ять і навіть не дві. Одна-єдина структура з філіями у повітових центрах. І кожна людина, якщо вона розумово повносправна і, до того ж, перейнялася, нехай одноразово, допомогою ветерану з фізичними ушкодженнями, знала адресу Львів, вул. св. Софії, 25 (зараз — Ів. Франка, 111). До того ж, діяло це товариство настільки природньо, без пафосу і крику, що знайти готову біографію його, мабуть, незмінного керівника др. Івана Ґижі виглядає марною справою. Не здогадалися ще, сердеги, використовувати місію допомоги як трамплін у політику, то й залишились невідомими.

Сьогодні представляємо карту, на якій позначено перші 100 населених пунктів, де народилися інваліди Української Галицької Армії. До позначки на карті додано інформацію — прізвище та ім’я, звання, рік народження, відсоток непрацездатності, в окремих випадках, місце проживання, якщо воно відмінне від місця народження. Відмітки на карті зроблено на основі списку 539-и “інвалідів Української Армії”, які отримували допомогу УКТОДІ у 1937-1939 рр.

Оновлення карти з ремарками про Товариство будуть публікуватися в міру готовності, з інтервалом не більше п’яти днів. Сподіваємось, що карта буде корисною. Щоб не пропустити оновлення, не забудьте вподобати сторінку “Стилет і Стилос” у фейсбук –https://www.facebook.com/styletis/.