Меню Закрити

Богдан Хмельницький та Львів: одна маніпуляція

Впродовж тижня, з 8 до 15 жовтня 1648 року, відбувалася перша облога Львова козацькими військами під керівництвом Гетьмана Хмельницького. Епізод досить добре знаний і описаний істориками, але допис не про науку, а про те, як подаються згадані події в популярній версії. Зокрема, автор цих рядків тричі чув їх від екскурсоводів. Уточнюю, аж чи лише тричі з близько десяти відбутих екскурсій.

Схема приблизно така. Львів – неприступна фортеця, Максим Кривоніс взяв штурмом Високий Замок, але Богдан Хмельницький, який в молодості учився у Львові в єзуїтському колегіумі, мав сентименти до міста і не хотів його руйнувати, взяв грошима. Попри таке ставлення гетьмана, його діяльність привела до економічного занепаду Львова, який виплативши контрибуції, пішов у глибоке фінансове піке. Після цього ставиться крапка. Образ Хмельницького готовий. Йдеться не про якийсь дрібний, але розкручений епізод, а про глобальну оцінку – матеріальне знищення міста.

Про сентиментальність Хмельницького і писати нічого не хочеться. Вона подобається більшості читачів. У нас люблять, щоб лідер був дбайливим і здібним до розчулення. Нема на то ради. Мав Гетьман резони не затримуватись біля Львова. Та й добре.

А гроші люблять рахунок і увагу. Все ж, ніби, правильно. Економічне значення міста більше ніколи не було таким вагомим як до Хмельниччини. І сума першого викупу дуже велика, орієнтовно 500-600 тисяч золотих. Навіть обсяг другої виплати у 1655 р. говорить про серйозні проблеми в економіці. Всього-на-всього, якихось 60 тис. золотих. Все гарно і головне ні слова неправди.

Просто композицію триптиха спростили. Викинули один елемент. Банально в розповіді про козаків під Львовом не згадується їх «гроза і нічний страх» – Ярема Вишневецький. Не згадується він, то й, відповідно, не існувало ніякої збірки на оборону вітчизни, проведену незадовго до першого візиту козаків. А збірка ця оцінюється в один мільйон двісті тисяч золотих! Це вдвічі більше, ніж взяв Хмельницький за дві облоги.

Ось так. Один, зібравши захмарну на той час суму, чкурнув з нею в глибину країни, а другий зайняв почесне місце фінансового руїнника міста. І це працює.

Підготував Володимир Муравський