Меню Закрити

28 квітня 1945 р.: “Юнак-кулеметник їх вправно косив”

В історії Української Повстанської Армії тисячі бойових зіткнень, але бій про який є нагода згадати – особливий, як то кажуть, з родзинкою.

У ніч з 26 на 27 квітня 1945 року об’єднання п’яти сотень повстанців здійснило успішний напад на районний центр Радехів на Львівщині. Після виконання завдання сотні розділились і відходили у різні напрямки. Два відділи – «Галайда-1» та «Кочовики» попрямували на північний-захід, в бік сучасного Червонограда. Концентрація військ НКВД змусила повстанців зупинитися в лісовому масиві між селами Радванці-Яструбичі-Тишиця.

Бій, який нас цікавить, відбувся вже наступного дня, 28 квітня. Головний ворог – денне світло. Вчасне рішення зупинити просування дозволило відділам зайняти оточену болотами висоту, вкопатися та спокійно чекати на облаву.

За повстанськими документами було відбито численні наступи, в яких втрати військ НКВД оцінюються в межах двох-трьох сотень осіб. Втрати повстанців в хронологічно найближчому до бою документі – 5 вбитих, 10 поранених. З настанням темноти повстанці прорвалися з оточення. Це був черговий успішний бій командира Василя Василяшка-«Перемоги», який заслужено став першим повним кавалером бойових нагород УПА.

Німецький кулемет MG-42, відомий як “машинґвер”. Точно встановлено, що герої допису користувалися саме таким кулеметом

Родзинка? Згідно з джерелами під час останньої перед заходом сонця масованої атаки більшовиків кулеметник «Гірка» з помічником «Цямбриною» заспівали пісню «Лента за лентою», яку підтримали інші повстанці. 28 квітня 1945 року вважається першим документально зафіксованим виконанням цієї пісні.

Через три роки, 6 жовтня 1948 року в. о. Командира Військової округи «Буг» Зиновій Тершаковець запропонував відзначити вістуна «Гірку» Срібним Хрестом Бойової Заслуги ІІ кляси. У представленні до нагороди зазначено: «за геройську поставу в бою УПА під Яструбичами, р-н Сокаль (мужньо бився і під час бою піснею «Лента за лентою» підняв бойового духа цілого відділу)».

Відомі справжні імена виконавців пісні під Радванцями-Яструбичами. «Гірка» – псевдо Антіна Шарка, 1922 р.н. з с. Трійця на Радехівщині, а «Цямбрина» – Володимира Башка. Обидва завершили життєві мандри у бою – «Цямбрина» у 1947-му, а «Гірка» у 1949 році.

Кліп на пісню “Лента за лентою” від ютуб-каналу “Український майстер”

Існує правдоподібна версія авторства знаменитої «Лента за лентою», але це вже інша історія…

Ярослав Острич