Меню Закрити

Творці ОУН з Наддніпрянщини

Устрій Організації Українських Націоналістів

Одна з найсильніших маніпуляцій, добре вкорінена в свідомості значної кількості людей, стосується регіоналізації видатних постатей та явищ нашої історії. Князь Данило Романович отримав приставку «Галицький», а те, що він був останнім правителем Києва перед татарським знищенням і фактично володів усім, що залишилося після погрому 1240 року відходить на другий план. Козацтво спрощується до берегів Дніпра, не зважаючи на Петра Сагайдачного чи Северина Наливайка. ОУН – це Карпатські гори та волинські ліси. Результат – дві України, дві історичні долі, які не мають точок дотику.

Сьогодні є нагода детальніше зупинитися над темою ОУН, а конкретніше – написати кілька слів про засновників Організації. Точно встановлено, що в установчих зборах, відомих під назвою «Конґрес Українських Націоналістів» 1929 року у Відні, взяли участь 30 осіб. За місцем народження їх можна поділити на галичан та наддніпрянців, а, якщо коректніше, на уродженців Австро-Угорської та Російської імперій, бо географія дещо ширша.

Учасники Конґресу Українських Націоналістів. 1 ряд (зліва направо): 1. Юліан Вассиян. 2. Дмитро Андрієвський. 3. Микола Капустянський. 4. Євген Коновалець. 5. Микола Сціборський. 6. Яків Моралевич. 7. Володимир Мартинець. 8. Микола Вікул. 2 ряд: 1. Іван Малько. 2. Осип Бойдуник. 3. Максим Загривний. 4. Євген Зиблікевич. 5. Петро Кожевників. 6. Дмитро Демчук. 7. Леонід Костарів. 8. Олесь Бабій. 9. Ріко Ярий. 10. Михайло Антоненко. 11. Зенон Пеленський. 3 ряд: 1. Юрій Руденко. 2. Ярослав Барановський. 3. Степан Охримович. 4. Степан Ленкавський. 5. Андрій Федина. 6. Ярослав Герасимович. 7. Теофіл Пасічник-Тарновський. 8. Олександр Згорлякевич. Відсутні: Василь Виноградник, Макар Кушнір, Кіндрат Плохий.

Перших залишимо в спокої, а ось других подаємо списком в алфавітному порядку:

Андрієвський Дмитро (1892-1976) – син священика з села Будоква Лохвицького р-ну на Полтавщині. В період УНР перебував на дипломатичній службі. У створенні ОУН брав участь як незалежний журналіст. Претендував на пост голови Організації. Політичний референт Проводу Українських Націоналістів.

Антоненко Михайло (1898-1993) – сотник Армії УНР, народився у Києві. Єдиний засновник ОУН, що дожив до Незалежності.

Вікул Микола (1888-1935) – нащадок подільського шляхетського роду, син священика, народився в Тифлісі (сучасне Тбілісі) в Грузії. Викладач неорганічної хімії в Українській господарській академії в Подєбрадах.

Політичний референт ПУН Дмитро Андрієвський-“Стобар”

Демчук Дмитро (1895-1963) – громадський діяч, доктор філософії, родом з села Цвітоха Славутського р-ну на Хмельниччині. Обраний фінансовим референтом Проводу.

Загривний Максим (1891-1931) – військовий Армії УНР, поет, уродженець Чернігівщини (смт Михайло-Коцюбинське).

Капустянський Микола (1881-1969) – випускник Академії генерального штабу у Петербурзі, генерал Армії УНР. Народжений у селі Чумаки Томаківського р-ну на Дніпропетровщині в сім’ї священика.

Генерал Микола Капустянський-“Низоля”

Кожевників Петро (1896-?) – вояк Армії УНР, журналіст. Родом з села Дарівка Канівського р-ну на Черкащині.

Костарів Леонід (1888-1973) – вояк Армії УНР. Народився у Санкт-Петербурзі. Батько походив з Миколаєва.

Кушнір Макар (1890-1951) – член Української Центральної Ради, дипломат та журналіст. Син свяшеника у Черкасах. Обраний Генеральним суддею ОУН.

Генеральний суддя ОУН Макар Кушнір-“Богуш”

Моралевич Яків (1878-1961) – представник поширеного на Поділлі священичого роду, народився у селі Воловодівка Немирівського р-ну на Вінниччині. У період УНР працівник міністерств торгівлі і промислу та народного господарства. Обраний Головним Контрольним ОУН.

Пасічник-Тарнавський Теофіл (1897-?) – киянин, якого доля закинула в ряди Української Галицької Армії.

Теофіл Пасічник-Тарнавський до і після арешту

Плохий Кіндрат (1888-1979) – полковник, гість Конгресу, представник Кубані. Родом зі станиці Пашківської.

Руденко Юрій (1899-?) – військовий Армії УНР. Народився у місті Окниця у Бессарабії (зараз – Молдова).

Сціборський Микола (1897-1941) – підполковник Армії УНР, командир бронепотягу «Помста». Походив з Житомира. Обраний заступником Голови Проводу.

Таким чином, 14 з 30 учасників Конгресу були наддніпрянцями. Якщо додати сюди факт, що Євген Коновалець і такі уродженці Галичини, як Ярослав Герасимович, Євген Зиблікевич та Володимир Мартинець, впродовж 1917-1920 років працювали і воювали в структурах і підрозділах Української Народної Республіки, то «києвоцентричний» світогляд був домінуючим. Бо одна справа – любити Дніпро за шкільними віршами, а інша – чотири роки молодості жити його мріями і надіями.

Ледь не забув про нагоду написання допису. Протоколи засідань Конгресу Українських Націоналістів зафіксували два положення стрілок на годиннику. Вночі, вже 3-го лютого о 0 год. 33 хв – учасники зборів ухвалили Статут («Устрій»). Це точний час появи на світ Організації Українських Націоналістів. І 12.40 – час обрання Євгена Коновальця головою ОУН.

З річницею!

Підготував Володимир Муравський