Меню Закрити

Ранчо «Україна» – пам’ятка історії штату Каліфорнія

Сьогодні 15 травня і є нагода згадати одну українську пам’ятку історії. У цей день у 1999 році до Каліфорнійського списку історичних місць (California State Historical Landmark list) було внесено територію маєтку одного з перших українських громадських діячів на американському континенті – ферму «Україна» Агапія Гончаренка. Завершилась тридцятирічна історія, але про все по-порядку.

Андрій Гумницький – Агапій Гончаренко

Почалось все у 1832 році у селі Крива сучасного Таращанського району на Київщині, де в родині священика Гумницького народився первісток Андрій. Закінчивши Київську духовну семінарію, Андрій потрапив до Києво-Печерської лаври, де отримав чернече ім’я Агапій. У 1857 році Гумницького призначили до посольської церкви в грецьких Афінах. Там священик налагодив контакти з російськими політичними емігрантами. Це стало приводом до ув’язнення в Константинополі. Далі були організована друзями втеча, Лондон, псевдонім Гончаренко, робота з нумізматичними колекціями Британського музею, мандри Османською імперією, віднайдення рідного дядька в одному з монастирів Афону, замах на життя в Єгипті та виїзд у США.

Газета «Alaska Herald – Свобода». Сан Франциско. 1868-1873 рр. Видавець – Агапій Гончаренко

Новий континент – нові можливості. Одні з перших православних богослужінь в Америці, журналістика, переклади Біблії, подорож на Аляску, друкарня в Сан-Франциско, перші видання для місцевих мешканців, що залишились на півострові після продажу Росією Аляски Сполученим Штатам.

У 1873 році через став здоров’я продав друкарню та виїхав з великого міста ближче до природи. Решту життя провів у власному маєтку розміром 16 гектарів біля міста Гейварт. Помер у 1916 році і похований на власній землі.

Агапій Гончаренко біля викопаної «Святої Печери» в маєтку «Україна».
Фото зі сторінки https://www.facebook.com/parkukraina/

У 1966 році, у 50 річницю смерті Гончаренка, група діаспорних громадських діячів та дослідників, на чолі якої був професор Федір Луців, ініціювала процес упорядкування території та визнання її пам’яткою історії. Багато ініціаторів не дожили до завершення справи у 1999 році. Така тривалість пояснюється суперечкою за минуле Гончаренка, на яке претендувала російська громада.

Справедливість перемогла і назва нового історичного об’єкту Каліфорнії «Україна», яка так не подобалась конкурентам, визнана обґрунтованою. Підстава – офіційний поштовий індекс кінця ХІХ ст., де чітко і ясно зафіксовано: «Місто Гейвард. Україна. Гончаренко».

Інформаційна дошка про ферму «Україна» та поховання родини Гочаренків, встановлена департаментом парків та рекреації штату Каліфорнія у співпраці з Регіональним парком Іст Бей та Українською громадою Каліфорнії.
Фото – https://www.atlasobscura.com/places/ukraina-honcharenko-at-garin-regional-park

Ранчо «Україна» в горах біля Гейварда має 1025-й порядковий номер серед історичних об’єктів Каліфорнії і знаходиться території Регіонального парку Ґорін, що належить до адміністрації Іст Бей Парку. До нашого часу збереглися фундаменти трикімнатного будинку, сад та викопана Агапієм Гончаренком печера для відправлення церковних обрядів. Поруч із залишками садиби знаходяться могили власника та його дружини – італійки Альбіни Цітті.

Могили Агапія та Альбіни Гончаренків
Фото – https://www.atlasobscura.com/places/ukraina-honcharenko-at-garin-regional-park

Тим, кого зацікавила постать Агапія Гончаренка, можемо порекомендувати написані в маєтку «Україна» спогади. Посилання – http://diasporiana.org.ua/memuari/376-goncharenko-a-o-spominki/ Це лише 19 сторінок. Трохи хаотичних, але дуже цікавих.

Підготував Володимир Муравський