Меню Закрити

Карта інвалідів УГА: Зроблено!

Якщо підрахунки правильні, то на карті виділено 501 географічну назву. У коментарях до позначки вказані прізвище та ім’я, звання, рік народження та процент непрацездатності. Окрім списку військових, що перебували під опікою Українського Товариства Допомоги Інвалідів 1937-1939 років, було використано невеликі за обсягом перелік осіб, що отримали державну допомогу та списки померлих у 1936-1938 роках підопічних Товариства. В останньому випадку до коментарів додано дату смерті та військову частину.

Для шукачів конкретики найбільш актуальним буде питання ймовірності помилок у карті. Вони напевно є, як є друкарські помилки у будь-якій книжці. Людський фактор не виключається і при переводі сіл зі старого територіально-адміністративного устрою на новий. Ті, хто займалися подібним, знають як часто трапляються складні випадки зі зміною назв і т.д. Сьогодні добряче потріпав нерви Косів Підгаєцького повіту, який банально виявився Носовом. «Стилет і Стилос» старався витягнути все можливе.

Для любителів масштабного ця карта не така вже й проста купа крапок. Навіть з першого погляду можна зауважити острови без позначок. Що це? Усмішка фортуни, похибка вибірки чи осередки пацифістів? Це ж не одне-два села. Півтора-два десятки. Питання! На фоні цих оаз спокою і затишку відчуєш якусь особливу повагу до Верхньої Липиці та Рідзвян з Рогатинського і Галицького районів чи Саджавки з Надвірнянщини, які мають по чотири-п’ять представників.

Львів та околиці. Фрагмент карти

На карті дуже добре проглядається пасмо сіл від Підбірців до Рудного біля Львова, де українська влада мала проблеми з підтримкою. Не важко й вгадати з якого боку нашій Армії було комфортно атакувати місто. З північного-заходу, де українські села впритул наближались до передмість і були активними.

Говорячи про події національно-визвольних змагань 1917-1921 років, ми нерідко забуваємо про тотальноме засилля чужого елементу в містах. Це стосується і УНР, і, як видно за картою, ЗУНР. Скільки травмованих на війні хлопців, народилися в містах? Мізер. З повітових центрів усієї Тернопільщини представлені лише Підгайці, з Івано-Франківщини – традиційно сильні Калуш і Коломия. Все! Тому брати владу і утримувати міста можна було лише завдяки підтримці навколишніх сіл та сильним гарнізонам.

Задавайте питання і нехай відкриваються відповіді, а «Стилет і Стилос» береться до наступної карти.

Підготував Володимир Муравський