Меню Закрити

Гроші, яких не шкода

10 січня 1992 року мешканці нашої держави вперше побачили нові грошові знаки – купони. Рішення про запровадження власної валюти Верховна Рада України прийняла ще у травні 1991 року, виконуючи Декларацію про державний суверенітет 1990 р. Однак насиченість подій завадила цьому.

Неминучість великої інфляції на тлі розпаду Радянського Союзу, змусила керівництво країни зачекати з впровадженням повноцінних грошей. Замість надрукованих в Канаді гривень, інфляційний удар на себе довелось взяти купонам багаторазового використання або купоно-карбованцям.

Купону номіналом у 100 карбованців у січні 1992 року дісталось особливо. Ними видали заробітну плату, але в магазинах не було чим давати решту.

Перший випуск надруковано на французькій фабриці Imprimerei Speciale de Banque наприкінці 1991 року. Зараз цієї компанії, що виготовляла захищену паперову продукцію, не існує. Вона збанкрутувала під час кризи 1998 року і повністю ліквідована.

Купони мали деякий час співіснувати з радянським рублем, тому в номіналах не відрізнялися від нього. А це прямо означає існування рідковживаних на Заході грошових розмірів 3 та 25 карбованців, яких нема в сучасній гривні.

Купони номіналами 3 і 25 карбованців

Окрім водяних знаків у вигляді паркетного орнаменту, купони були фактично позбавлені захисту. Не було звичних для нас номера та серії, підпису головного банкіра. Врешті, не було й державного герба, адже його банально не існувало. Тризуб і номер з’явилися на паперах другого випуску.

Готуючи цей допис, не вдалося встановити автора ескізів. Не ясно чи мали до них відношення творці гривні. Можна лише ствердити, що використано зображення фрагмента пам’ятника Кию, Щеку і Хориву, а, власне, на аверс купюри помістили сестру їхню – Либідь. На звороті зображено будівлю Святої Софії.

Ліворуч – емблема фабрики Imprimerei Speciale de Banque, праворуч – декор звороту купона

Можливо, що зовнішній вигляд купонів готували чи доопрацьовували у Франції, бо надто дивною є подібність емблеми компанії з геометричною фігурою на купюрі.

Купони були незмінним атрибутом фінансової кризи 90-х. У січні 1992 року найбільшим номіналом була сотня, у 1996 р. – папірець з написом 100 000 дорівнював одній новенькій гривні, але це вже інша історія…

Підготував Володимир Муравський