Меню Закрити

Дні Слави: Снов

1 листопада 1068 р. армія Русі здобула першу відому в своїй історії перемогу над половцями. На річці Снов близько трьох тисяч руських дружинників розбили 12-тисячне половецьке військо. Про перебіг битви відомо не багато – стрімка кавалерійська атака русичів та багато половецьких потопельників у ріці. Ворожий командир Шарукан потрапив у полон. Руськими полками керував четвертий син Ярослава Мудрого, чернігівський князь Святослав. Майбутній Великий князь Київський більш відомий збереженими рукописними пам’ятками – т. зв. Ізборниками Святослава 1073 та 1076 рр. Обидва шедеври книжкового мистецтва Київської Русі зберігаються в Росії.

Князь Святослав Ярославич з родиною. Мініатюра з Ізборника Святослава 1076 року

Місце битви пов’язують з літописним Сновськом, а саме, городищами біля сучасного містечка Седнів у Чернігівській області. Несподіваний розгром над переважаючим ворогом більш як на двадцять років зупинив половецьку експансію на землі Русі.

Пам’ятник на честь Битви на Снові у Седневі

У вересні 2015 року в рамках щорічного літературно-мистецького фестивалю «Седнівська осінь» було встановлено пам’ятник на честь Сновської битви. Автор – скульптор Іван Підгайний, для якого це була дипломна робота. Знак розташований на шляху між Воскресенською церквою та кам’яницею Лизогубів. Цю деталь вказуємо з огляду на те, що ані стаття у Вікіпедії, ані жодні інші популярні сторінки з відомостями про Седнів взагалі не згадують цієї скульптурної композиції.

Звикаймо відзначати наші перемоги! Зі святом!