Меню Закрити

Чернігівський обушок з Тризубом

«Стилет і Стилос» має величезну слабкість до предметів археології і планує серію матеріалів. Проте, ця справа не така проста, як здається.

Діло в тім, що в публікації професіонала майже ніколи не сказано, де артефакт зберігається. А музейний вказівник рідко має в тексті прізвище археолога і дату розкопок. Все так, ніби археолог знайшов, зафіксував і закопав назад, а предмет до музейної вітрини якось дочалапав на атрофованих від довгого лежання лапах. Тому написати одне конкретне речення з фактажем часом видається нереальним.

Можливий варіант вигляду обушка з Чернігова

Сьогодні представляємо експонат Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського. Це різновид зброї, який має кілька назв – обушок, кистень, бойова гиря. Його варіанти часто показують в історичних фільмах, але переважно металеві та з шипами.

Чернігівський обушок походить з культурного шару датованого першою половиною ХІ століття. Знайдений під час археологічних розкопок валу Дитинця давньоруського Чернігова у 1984 році під керівництвом знаного спеціаліста Володимира Коваленка.

Виготовлено обушок з рогу лося, матеріалу не надто довговічного та менш ефективного від металу, особливо за умови розвитку та поширення середньовічного обладунку.

Чернігівський обушок з зображенням Тризуба.
Фото Чернігівського обласного історичного
музею ім. В. В. Тарновського

Силу ураження цієї зброї без експерименту уявити важко. Доброго ролика із застосуванням, власне, кістяних/рогових гирь знайти не вдалось. Можна спробувати, наприклад, з кокосовим горіхом чи більярдною кулею.

Врешті, допис не про зброю та її ефективність, а про давній артефакт з династичним знаком, якому судилось стати національним гербом. А подібних реліквій не так вже й багато.

Велика подяка за допомогу директору Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського Сергію Лаєвському, старшому науковому співробітнику музею Людмилі Ситій та керівнику «Сіверського історичного порталу – «Північний вектор» Олександру Ясенчуку.

Підготував Володимир Муравський